Domain Uzantıları Seo'ya Etki Eder Mi?

Domain Uzantıları Seo'ya Etki Eder Mi?


 

Domain bir firmanın ya da bireysel çalışmaların marka değerini en üst seviyeye de çıkarabilen, en aşağı da indirebilen bir kimlik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kimlik her ne kadar değeri etkilese de telaffuz konusu da önemli bir değer olarak öne çıkmaktadır. alanadı.com, domain.net, domain.org veya günümüzde yeni yeni kendini gösteren, .link, .club. .store gibi domain uzantılarının her biri kendi dalında özenle seçilmeli ve kullanıcıyı kendine çekecek şekilde seçilmelidir. Arama motorlarında belli bir kelime veya kelime dizisini sorgulayan insanların web sitenize direkt ulaşabilmesi adına, domain uzantısı önem arz etmektedir. İnsanlar .com, .net, .org gibi daha çok bilinen alan adı uzantılarına tıklamaktan çekinmezler. Seo açısından da bu durum böyledir. Alan adı uzantıları seoyu olumlu/olumsuz etkilemektedir.

 

 Seo Açısından Domain Uzantısı

 

 Domain isminizi belirlediniz ancak bu ismi arama motorlarında öne çıkarmanız trafik kazanmanız açısından mutlak bir gerekliliktir. Bu da seo ile çözümlenmeli. Seo açısından değerli olan domainler ise genellikle .com, .net, .org, .gov, .edu gibi uzantılardır. Bu da sitenizin Google gibi alanlarda öne çıkması için yetmeyecektir. Peki, ne gerekir? Domainin seo açısından değer kazanması için ne gereklidir?

 

 Domain Yaşı Seo'yu Olumlu Etkiler

 

 Markanızı iyi bir şekilde tanıtan, direkt sizi ve yaptığınız işi öne çıkaran bir domain buldunuz ve kullanmaya başladınız. Ancak şunu bilmelisiniz ki her ne kadar domain adınız tam nokta atışı olsa da sizden önce sizin sektörünüzde alınmış başka bir domain daha değerlidir. Bunu domainin yaşına bağlamak doğru olacaktır. Daha eski, on yıllar önce alınmış ve güncel bir siteye sahip alan adları Google ve Yandex gibi uluslararası arama motorlarında her zaman öne çıkmaktadır. Kullanıcıların yaptığı aramalar neticesinde aranan sorgu ile çok anlamlı olmasa da bu domainler müşteriyi karşılayacaktır.

 

 Seo Uyumlu Domain ve Uzantılarının Özellikleri

 

 1.) Herkes tarafından kolayca hatırlanabilir ve akılda kalıcı domain seçilmeli

 2.) Domain uzantıları da akılda kalıcı ve adeta domain ismi ile özdeşlenen bir uzantı olmalı

 3.) Domain ve uzantılarda Türkçe karakter kullanılmamalı

 4.) En fazla 10-12 karakter olmalı ve birleşik isimlerden kaçınılmalı

 

 Seo uyumlu çalışmalar için domain uzantınızın ülke koduyla olması da önemlidir. Türkiye için .com.tr uzantısını kullanmak akılcı bir tercih olacaktır. Bunu yanı sıra diğer akılca kalıcı uzantıları da satın alıp .com.tr uzantınıza yönlendirme yapabilirsiniz. Tabi .tr gibi uzantılar için çalıştığınız firmaya çeşitli resmi evraklar sunmanız gerekmektedir. Diğer yandan .ru, .de gibi bir başka ülkelerin uzantısını Türkiye'den alıp Türkçe içerikler kullanırsanız bu durum seoyu olumsuz etkileyecektir.

 

 Sonuç olarak domainin uzantısı seo açısından bir değer ifade ederken bu domaine kurulan web sitesinin tasarımı, içeriği, anahtar kelimeleri ve güncel olması da seo anlamında ciddi konulardır.

 

info@yoncasoft.com

Mail 7x24 Destek

05424925418

Whatsapp 7x24 Destek

05424925418

Hafta içi 09:00-18:00

Örnek Resim