Web Tasarım Seo Nedir?

Web Tasarım Seo Nedir?


 

Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO, web sayfalarının performanslarının iyileştirilmesi için yapılan çalışmalarının tümüne verilen genel isimdir. SEO çalışmaları sayesinde sayfaların bulunabilirliği artmakta ve bu sayede her an milyonlarca içeriğin eklendiği internet ortamında kişi, kurum yahut üretilen içeriklerin ön plana çıkması mümkün hale gelmektedir. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının temeli basit kurallara dayanır. Temel kural; üretilen içeriklerin kaliteli olması ve site ziyaretçilerinin ilgili sayfayı ziyaret etme amaçlarına hizmet etmesidir çünkü arama motorları artık ziyaretçilerin bir sayfada kaldıkları süreyle de ilgilenmektedir. Kişilerin web sayfasında daha fazla zaman geçirmesi organik olarak web sayfasını üst sıralara çıkmasına hizmet etmektedir.

 

 SEO uygulamalarının en bilinenlerinden biri Link building (Link İnşası) uygulamalarıdır. Backlink olarak da bilinen bu uygulamalar referans bağlantılar sayesinde arama motorları web sayfasını diğer web sayfalarıyla ilişkilendirmekte ve bu sayede siteler ön plana çıkabilmektedir. Link inşası site için yahut site dışı gerçekleştirilebilmekle birlikte akılcı yapılması gerektiği aksi takdirde web sayfalarına fayda yerine zarar verebileceği de bilinmektedir. Link inşaları içerikte ilgili sayfalara link verilerek yahut blog ve forumlar kullanılarak gerçekleştirilebilir. Günümüzde yapılan SEO çalışmaları kullandıkları yöntemlere göre 3 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır:

 

 SEO Uygulamaları (White Hat, Black Hat, Gray Hat)

 

 Black Hat SEO

 

 SEO uygulamalarında farklı yaklaşımlar söz konusu olmaktadır; Black Hat SEO (Siyah Şapka SEO ) olarak bilinen uygulamalar kullanıcı deneyimi önemsenmeden sadece tık alma uğruna yapılan uğraşları kapsar. Bu sayede web sayfaları kısa vadede ön plana çıksa dahi uzun vadede bu tarz uygulamalar hem kurum hem kullanıcılara zarar vermekte, spam web sayfalarının arama motorları tarafından yakalanması/banlanması söz konusu olmaktadır. Ayrıca web sayfasının görünürlüğünü yüksek tutabilmek adına sürekli yeni hilelere başvurmak zorunda kalınacağından kullanılması tavsiye edilmemektedir. Manipulatif olması ve kullanıcı deneyimini ikinci plana atması yönünden güvenilir işletme ve kurumlar tarafından tercih edilmemektedir.

 

 White Hat SEO

 

 Beyaz şapka SEO ise, kullanıcıları temel alan uygulamalarla ön plana çıkar. En iyi içeriğin, arama motorlarının belirlediği kurallar çerçevesinde kullanıcılara sunulması amaçlanır. Beyaz şapka SEO uygulamaları arasında, web sayfası içerisinde kullanılan resimlerin uygun etiketlenmesi, kullanılan dilin düzgün ve anlaşılır olması, sayfaların standart HTML dili kullanılarak yapılandırılması ve seçilen başlıkların özgün ve içeriklerle uyumlu olması gibi basit ama etkili değişiklikleri bulunmaktadır.

 

 Gray Hat SEO

 

 Gri şapka SEO ise beyaz ve siyah SEO uygulamalarının bir karışımı gibi düşünülebilir. Siyah şapka SEO kadar manipulatif olmamakla beraber, beyaz şapka SEO uygulamaları kadar masum değildir. Gri şapka SEO uygulamalarında arama motorlarının belirlediği kuralların her zaman çok açık olmaması avantajından yararlanılarak, bir takım avantajlar sağlanır. Sonuç olarak; internet dünyasının hızla değişmesi ve kuralların güncellenmek zorunda oluşu gri şapka SEO uygulamaları için fırsatlar doğurmaktadır.

 

 

info@yoncasoft.com

Mail 7x24 Destek

05424925418

Whatsapp 7x24 Destek

05424925418

Hafta içi 09:00-18:00

Örnek Resim