SEO UYUMLU WEB SİTESİ NASIL YAPILIR

SEO UYUMLU WEB SİTESİ NASIL YAPILIR


 

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin, arama motorlarının her yıl güncellenen algoritma sistemlerine uyumlu optimize edilmesidir. SEO uyumunun temel prensibinin başında anahtar kelime yoğunluğu ve özgünlük gelir. Dijital pazardaki rakiplerden sıyrılmanın en önemli anahtarlarından birisi de özgün içerik üretimidir.

 

 Google, Yandex, Bing, Yahoo ve diğer arama motorları birebir aynı olmamakla birlikte, genelde benzer algoritma sistemiyle çalışırlar. Lakin Google diğer arama motorları arasından sıyrılmış ve dünyadaki en yoğun kullanılan arama motoru olmuştur. Bunun içindir ki Arama motoru uzmanları genellikle Google algoritmalarının güncellemelerini takip eder ve elindeki projeleri Google uyumlu hale getirirler.

 

 Site İçi SEO Nedir?

 

 Site içi optimizasyon, elinizdeki web sitesinin kod, görsel, metin, video, başlıklar ve anahtar kelime yoğunluğunun arama motoru algoritmalarına uyumlu hale getirilmesidir. SEO bütünüyle web sitesinin arama motorlarından trafik çekmesi için yapılmaktadır. Yani web sitesi ile arama motorlarına bir içerik sunulur ve arama motorları içerikler arasından milyonlarca siteyi taradıktan sonra en uyumlusunu karşımıza çıkarır.

 

 Site Dışı SEO Nedir?

 

 Site dışı optimizasyon, web sitesine dışarıdan gelen backlink (dış bağlantı) ağının oluşturulmasıdır. Web sitesine bilinçli olarak dış bağlantı alınmak istenildiği zaman; web sitesine ve sitenin arama motorundaki azarına uygun diğer sitelerden bağlantı tercih edilmelidir. Bunlar rakip siteler, video siteleri, forum siteleri, haber siteleri ve sıfırdan oluşturduğunuz bir blog sitesi olabilir. Site dışı backlink ağı, arama motoru optimizasyonunun en kritik noktalarından birisidir ve doğru yapılmadığı takdirde ise web sitenizin Google Spam algoritmasına düşmesine sebep olabilir.

 

 Google Search Console Faydaları

 

 Google Search Console, Google Adwords, Google Adsense gibi Google uygulamaları, doğrudan olmamakla birlikte, web sitesine arama motorlarında görünürlük sağlar. Yani bu şu demektir: Buradan elde edilen veriler ile siteler arama motoru uyumlu hale kolaylıkla getirilebilir. Search Console birçok arama motoru uzmanının kullandığı ve güncellemelerini takip ettiği bir uygulamadır. Buradan siteye gelen trafikler, hangi anahtar kelimelerden görüldüğü, gelen trafiğin geolakasyon bazlı görüntülenmesi ve kullanıcılar hakkında demografik bilgi elde edilmesi sağlanmaktadır.

 

 SEO Hakkında Tavsiyeler

 

 Search Engine Optimization, webmaster uzmanları ile arama motorları arasında bir iletişim dilidir. Bu konuda uzmanlaşmak için sürekli deneme yanılma yapılmalıdır. Artık bir süre sonra webmaster ile arama motoru arasında bir bağ oluştuğu için, webmaster tarafından siteye girilen içeriğin ne gibi bir tepki doğuracağı daha önceden tahmin edilmektedir. Yukarıda bahsedilen site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyon teknikleri doğru uygulandığında verim elde etmek kaçınılmaz olacaktır. Lakin bu teknik yanlış uygulandığında ise siteye kalıcı hasarlar verilebilir.

 

 Genel olarak arama motoru konusunda uzmanlaşmak için deneme yanılma yapılmalı ve bunların Google gibi arama motorları üzerinde nasıl etki oluşturduğu mümkünse kaydedilmelidir. Daha sonra kayıtlara bakılarak geçmişe dönük hatalardan, ileriye yönelik stratejiler oluşturulabilir.

 

info@yoncasoft.com

Mail 7x24 Destek

05424925418

Whatsapp 7x24 Destek

05424925418

Hafta içi 09:00-18:00

Örnek Resim